Ekologiczny prezent na Święta – pomysły

Święta już za pasem i wszyscy zastanawiają się: co kupić na prezent świąteczny? Podpowiadamy: coś ekologicznego. Przygotowaliśmy dla Was listę proekologicznych podarków, które nie tylko na święta, ale w ciągu całego roku sprawią przyjemność wszystkim świadomym ekologicznie osobom.

1. Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Ten prezent to strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą mieć wodę zawsze przy sobie, ale mają wyrzuty sumienia, gdy kupują ją w jednorazowych butelkach. Butelka wielokrotnego użytku ściąga z nich tę przykrą konieczność. Na rynku dostępne są modele w dowolnych litrażach, a także wyposażone we wbudowany filtr. Dzięki temu można nalać wody z dowolnego kranu bez obaw o jej czystość. Taki prezent doskonale sprawdzi się na co dzień, w domu, podróży, w pracy, a także na treningach i wypadach turystycznych.

2. Zestaw sztućców turystycznych

Niech nazwa Was nie zmyli, to, że coś ma dopisek „turystyczny”, nie oznacza, że może być używane tylko na szlakach. Posiadanie zestawu sztućców wielokrotnego użytku i w mieście ma sens. Ile to razy wybieraliśmy się na koncerty, grille do znajomych, czy inne wydarzenia, gdzie do podawanych posiłków dołączano nam plastikowy widelec, nóż lub łyżkę. Nie dojść, że takie sztućce są nie ekologiczne, to korzystanie z nich jest prawdziwą mordęgą. Dlatego lepiej sprawić komuś taki poręczny zestaw, który zmieści się wszędzie.

3. Dzbanek filtracyjny do wody

Ten prezent to typowo domowe wyposażenie, ale prawdą jest, że w firmach też ma sens. Dzbanek filtracyjny do wody pozwala pozbyć się z kranówki różnych zabrudzeń, czy kamienia i pić ją bez obaw o zdrowie. Jest to doskonały prezent świąteczny dla osób, które nie chcą codziennie kupować kolejnej butelki wody, a po opróżnieniu wyrzucać ją do kosza. Owszem trafi ona na wysypisko, ale będzie się rozkładać setki lat. Posiadając dzbanek filtracyjny do wody, ogranicza się zużycie plastiku, co jest bardzo proekologiczne.

4. Czytnik e-booków i e-booków

Szelest kartek dla wielu czytelników jest przyjemnością, która wiąże się z czytaniem książek. Jednak, by je wydać, należy ściąć drzewa i przerobić je na papier. Nie da się ukryć, że wycinka jest dużym problemem ekologicznym, który sprawia, że wylesiają się ogromne połacie ziemi. Remedium na to może być czytnik e-booków, który może wiernie służyć przez wiele lat. Pozwala on na wygodne czytanie dzięki specjalnym wyświetlaczom. Nie męczą one wzroku, a do ich produkcji nie trzeba ścinać drzew. Czytnik e-booków to doskonały prezent ekologiczny, bo mieści w sobie tysiące książek. Pomyślcie tylko – ile drzew dzięki temu przeżyje 😉

Oczywiście listę ekologicznych prezentów świątecznych moglibyśmy ciągnąć w nieskończoność. Wielu producentów decyduje się na zamienienie klasycznych szkodzących środowisku surowców tymi zrównoważonymi. Dotyczy to każdej dziedziny produkcji od odzieży ekologicznej, przez naturalne kosmetyki, po używanie materiałów z odzysku. Wybierając ekologiczny prezent na Święta, sprawdzajmy etykiety – na nich zawsze jest informacja o stosowaniu dobrych eko praktyk przy produkcji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *