Pompa ciepła

Co to jest pompa ciepła i jak ją wybrać?

Pompa ciepła zimą przechwytuje mroźne powietrze z zewnątrz i po ociepleniu wtłacza je do domu, zapewniając komfortowe ciepło. Z kolei latem rozgrzane powietrze zmienia w zimne, dając przyjemną klimatyzację. Pompa ciepła w tym celu wykorzystuje energię elektryczną.

Warto zaznaczyć, że ilość ciepła dostarczona do domu jest znacznie większa niż ilość energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania systemu, co czyni pompy ciepła opłacalnymi. Ponieważ to urządzenie przechwytuje ciepło, które jest już obecne w środowisku, to sam system nie spala żadnego paliwa i dlatego nie emituje dwutlenku węgla. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i przyjazne otoczeniu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła. Redystrybuuje ona ciepło z powietrza lub gruntu i wykorzystują czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy wewnętrznym klimatyzatorem a zewnętrzną sprężarką w celu przekazania ciepła. W trybie chłodzenia pompa ciepła absorbuje ciepło wewnątrz domu i uwalnia je na zewnątrz. W trybie ogrzewania pompa ciepła absorbuje ciepło z ziemi lub powietrza.

Pompa ciepła w trybie ogrzewania działa tak samo, jak w trybie chłodzenia, z tym że przepływ czynnika chłodniczego jest odwrócony przez zawór odwracający. Oznacza to, że źródłem ogrzewania staje się powietrze zewnętrzne (nawet gdy temperatury zewnętrzne są niskie), a energia cieplna jest uwalniana wewnątrz domu.

Jaka pompa ciepła do domu?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Głównie od powierzchni domu, tego, czy jest ocieplony, ma nowe okna, ile osób w nim mieszka itd. Czynników określających jaką pompę ciepła do domu wybrać jest wiele, więc samemu trudno to zrobić. Dlatego warto wybrać sprawdzonego partnera, który zrobi to za Ciebie. Firma TS Energy specjalizuje się w dobieraniu i montażu pomp ciepła, tak, by ich efektywność była najwyższa. Dodatkowo pracownicy tego przedsiębiorstwa pomogą załatwić dofinansowanie pompy ciepła, a to, jak wiemy, obniży jej koszt.

Jakie są korzyści z instalacji pompy ciepła?

Korzyści płynących z instalacji pompy ciepła jest wiele. Poniżej zapoznasz się z każdą z nich:

Oszczędność energii

Standardowe systemy grzewcze, takie jak piece i kotły, wytwarzają ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych. Pompy ciepła, dla porównania, przenoszą ciepło w taki sam sposób jak lodówki. W rezultacie zużywają one znacznie mniej energii.

Oszczędności na rachunkach

Patrząc na rosnące ceny węgla i gazu pompy ciepła okazują się tańsze w utrzymaniu. Owszem są one zasilane prądem, który też podrożał, ale nie tak jak wymienionych paliw. Oczywiście lepiej jest posiadać pompę ciepła i fotowoltaikę, bo wtedy tym bardziej obniżymy rachunki za energię elektryczną. Dla wielu osób pompa ciepła jest za droga i wykorzystują to jako argument o jej niższej opłacalności. Jednak dostępne są programy dofinansowania jej zakupu, co sprawia, że inwestycja znacznie szybciej się zwraca.

Czyste dla środowiska

W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców i kotłów, pompy ciepła działają na prąd. Oznacza to, że w połączeniu z odnawialnym źródłem energii, takim jak panele słoneczne, ogrzewają one dom bez szkody dla planety.

W porównaniu z innymi elektrycznymi systemami grzewczymi, takimi jak grzejniki podłogowe lub piece elektryczne, pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne. Przeciętny klimatyzator ma znacznie wyższe zużycie energii niż pompa ciepła. Oznacza to, że jego działanie jest gorsze dla środowiska.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Cena pompy ciepła zależy od jej mocy, a ta uwarunkowana jest wieloma czynnikami takimi jak powierzchnia budynku, czy stan jego ocieplenia. Szacunkowa cena pompy ciepła z montażem dla domu o powierzchni 150m2 waha się od 27 do 44 tysięcy złotych. Ta różnica wynika między innymi z tego, czy właściciel budynku ma ogrzewanie podłogowe lub grzejniki. Kwota może przerażać, ale nie zapominajmy, że da się uzyskać dofinansowanie pompy ciepła.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *