Fotowoltaika to panele słoneczne zmieniające światło słoneczne w prąd.

Co to jest fotowoltaika i czym są panele słoneczne?

Energię elektryczną pozyskujemy z różnych źródeł, a jednym z nich jest fotowoltaika. Należy ona do jednej z najbardziej ekologicznych metod wytwarzania prądu. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego i zamieniają ją w prąd. Dzięki temu można zasilać dom, mieszkanie, czy firmę i czerpać zysk z oszczędności, które wiążą się z małą elektrownią słoneczną.

Co to jest fotowoltaika?

Określenie „fotowoltaika” po raz pierwszy pojawiło się około roku 1890 i pochodzi od greckich słów: photo, „phos”, czyli światło, oraz „volt”, które odnosi się do elektryczności. Fotowoltaika oznacza więc światło-elektryczność, opisując dokładnie zjawisko fotowoltaiczne, w którym można bezpośrednio zamienić światło na energię elektryczną.

Panele słoneczne wykorzystują to zjawisko do dostarczania zielonej energii do Twojego domu. Ludzie mają nadzieję, że odnawialne źródła elektryczności zastąpią paliwa kopalne. Może się to stać, ale w dalekiej przyszłości. Obecnie instalacja fotowoltaiczna daje oszczędności na rachunkach, ale też zwiększa niezależność energetyczną. To jej główne zalety wymieniane od razu obok ekologiczności paneli fotowoltaicznych.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika zbudowana jest z ogniw monokrystalicznych, które przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne są umieszczone pomiędzy warstwami materiałów półprzewodzących, takich jak krzem. Każda warstwa ma inne właściwości elektroniczne, które po uderzeniu fotonów z promieniowania słonecznego powodują powstanie pola elektrycznego. Jest to znane jako efekt fotoelektryczny — i to właśnie on tworzy prąd potrzebny do produkcji energii.

Panele słoneczne wytwarzają stały prąd elektryczny. Jest on następnie przepuszczany przez inwerter w celu przekształcenia go w prąd zmienny. To ten, który może być wprowadzony do sieci lub wykorzystany w domu, lub firmie, do której podłączone są panele słoneczne. W Polsce właściciele fotowoltaiki, którzy otrzymali na nią dofinansowanie, są zobowiązani do przekazywania nadwyżek energii do sieci elektrycznej. Do rozliczania cen prądu wykorzystuje się wtedy licznik dwukierunkowy.

Ile kosztuje fotowoltaika?

To zależy od tego, jakie masz zapotrzebowanie na prąd, z jakich urządzeń korzystasz, jak duży jest budynek, czy ile osób w nim przebywa. Tak więc koszty związane z montażem paneli fotowoltaicznych uzależnione są od wielu czynników. Przyłączenie instalacji solarnej wymaga kontaktu ze specjalistą, który określi zużycie prądu, sprawdzi konstrukcję dachu i wyliczy, ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz. Wybierze on także odpowiednie okablowanie, inwerter, licznik dwukierunkowy i złoży to wszystko dla Ciebie w jeden działający system.

Jak mogę wybrać własne panele słoneczne?

Ceny prądu obecnie są wysokie, więc jest to świetny moment, aby zacząć produkować własną odnawialną energię elektryczną w domu. Warto dołączyć do rosnącej w Polsce społeczności osób, które czerpią korzyści z fotowoltaiki. TS Energy to firma, która ułatwi Ci wejście w ten świat. Istnieje ona w branży fotowoltaicznej od lat i instaluje panele słoneczne w południowej Polsce. Dowiedz się więcej o tym, jak TS Energy może pomóc Ci stać się samowystarczalnym energetycznie i uczynić Twój dom bardziej ekologicznym.

Czy panele słoneczne działają w pochmurne dni?

Tak. Nowoczesne panele słoneczne są konstruowane tak, by wytwarzały energię, reagując na spektrum światła widzialnego. Oznacza to po prostu, że jeżeli jest tak jasno, że widzisz panele na dachu, to jest to wystarczająca ilość światła. Wystarczająca, czyli taka, która pozwoli wytwarzać energię elektryczną. Oczywiście im silniej świeci słońce, tym prądu jest więcej. Jednak pokazuje to, że instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści, nawet gdy pogoda jest gorsza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *